ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان

ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان

چرا احتمال ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان بیشتر است؟

ترکیدن تایر خودرو به دلایل مختلف بستگی دارد، اما چرا این اتفاق در فصل تابستان شایع‌تر است و برای جلوگیری از آن، چه باید کرد.

شاید بارها در حاشیه‌ی جاده‌های بزرگ و کوچک، تکه‌های جدا شده‌ی تایرهای خودرو را دیده باشید. این مورد در تابستان بیشتر محسوس است و به‌خصوص در بزرگراه‌های مناطق گرم کشور، حاشیه‌ی جاده به قبرستان تایر تبدیل می‌شود. درواقع بازه‌ی زمانی مشخص اواخر بهار تا اوایل پائیز، در بین رانندگان (به‌خصوص کشنده‌های سنگین) به فصل «ترکیدن تایر» شهرت دارد.

در این زمان مشخص تایرها یکی از بخش‌های خودرو هستند که به مراقبت زیادی نیاز دارند. به‌طور ویژه، کم بودن باد تایر در این فصل در افزایش حرارت لاستیک و به‌دنبال آن ترکیدن کامل آن نقش اساسی دارد. این مورد به‌خصوص در بزرگراه‌هایی که در مناطق گرمسیر قرار دارند، به دلیل حرارت بالای آسفالت بیشتر اتفاق می‌افتد. البته ترکیدن تایر به‌دلیل کم بودن باد آن در هر فصلی محتمل است، اما ترکیب باد کم و حرارت زیاد بلای جان لاستیک خواهد شد. در هنگام رانندگی، بخش جانبی تایرها به‌طور مرتب در حال واکنش دادن به سطح آسفالت هستند که این حالت انعطاف‌پذیر حرارت قابل توجهی ایجاد می‌کند. اگر باد تیر تنظیم باشد، حرارت تولیدشده در کم‌ترین حالت باقی می‌ماند و خطر ترکیدن لاستیک کم‌تر خواهد بود. اما اگر باد تایر کم‌تر از میزان استاندارد باشد، بخش جانبی آن باید بیشتر در حال خم و باز شدن و واکنش دادن به سطح آسفالت باشد که به‌طبع حرارت بیشتری تولید می‌شود. ترکیب این حالت با گرمای آفتاب و آسفالت، منجر به ترکیدن تایر در هنگام حرکت و معمولاً در صورت ناهشیاری راننده، انحراف خودرو می‌شود.

شاید برای کسانی که هنوز این اتفاق را تجربه نکرده‌اند، ترکیدن تایر چندان مهم به‌نظر نرسد اما در مناطق گرمسیری، ترکیدن تایر بارها باعث ایجاد تصادفات شده است. برای مثال در آمریکا به‌طور میانگین هر سال ۱۱ هزار تصادف به‌دلیل مشکلات تایرها ثبت می‌شود. فقط در سال ۲۰۱۶، مشکلات تایر خودرو ۷۳۳ مصدوم در پی داشته است که البته تمام این موارد به‌دلیل صرفاً ترکیدن تایرها نیستند، اما به‌صورت کلی ترکیدن تایر نقش قابل توجهی در این تصادفات دارد. کارشناسان برای جلوگیری از ترکیدن تایر در فصل گرما، موارد زیر را توصیه می‌کنند:

معمولاً تایرهایی که در آستانه‌ی ترکیدن قرار دارند، باتوجه به تغییرات ظاهری قابل تشخیص هستند. پس از تنظیم باد تایر در صورتی که در قسمتی از آن تورم یا آسیب دیدگی واضح  وجود داشت، احتمال ترکیدن آن بالا خواهد بود. برای چک کردن باد تایر، باید در زمانی که حداقل ۳ ساعت خودرو پارک بوده است، اقدام کرد. هنگامی که خودرو و تایر اصطلاحاً گرم باشند، باد تایرها به‌صورت دقیق در دستگاه نشان داده نمی‌شود. بسیاری از خودروهای جدید، به سیستم تشخیص وضعیت باد تایر و اعلام هشدار در صورت کاهش ۲۵ درصد از میزان استاندارد مجهز هستند. با این‌حال، نباید فقط به این سیستم تکیه کرد؛ در واقع بررسی تایر در زمانی که ۲۵ درصد باد آن کاهش داشته است، ایده‌ال نیست. بهتر است با بررسی مرتب وضعیت باد لاستیک‌ها از کاهش ۲۵ درصدی باد آن جلوگیری شود.

با تمام این تفاسیر، در صورت رعایت کردن تمام توصیه‌ها، همچنان احتمال ترکیدن تایر در هنگام رانندگی وجود دارد. زمانی که این اتفاق افتاد، در اولین اقدام خونسردی خود را حفظ کنید؛ فرمان را محکم نگه‌داشته و مسیر مستقیم حرکت خودرو را حفظ کنید. به‌هیچ‌وجه در این شرایط ترمزگیری نکنید؛ درواقع تا زمانی که سرعت خودرو به کمتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت نرسیده است، ترمزگیری خطر انحراف خودرو و حوادث ناگوار را افزایش می‌دهد. پس از کاهش سرعت خودرو، به‌آرامی به حاشیه جاده فرمان دهید.

فروشگاه تخصصی تایر و اکسسوری فارس تایر به زودی راه اندازی خواهد شد.

مطالعه مقالات عمومی و تخصصی در زمینه رینگ و تایر در وبلاگ شرکت فارس تایر ایرانیان.

ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان

ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان

رکیدن تایر خودرو به دلایل مختلف بستگی دارد، اما چرا این اتفاق در فصل تابستان...

بیشتر
هنگام ترکیدن لاستیک چه کنیم ؟

هنگام ترکیدن لاستیک چه کنیم ؟

ترکیدن لاستیک درحین رانندگی به شدت خطرناک است پس اگر دچار این حادثه شدیم...

بیشتر
سرویس و یا تعویض لاستیک خودرو

سرویس و یا تعویض لاستیک خودرو

با این دیدگاه و با توجه به اهمیت لاستیک در ایمنی خودرو تصمیم گرفتیم در این گزارش...

بیشتر
مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

حتما تا به حال عباراتی نظیر اینکه باد نیتروژن باعث کاهش هزینه یا کاهش مصرف سوخت می شود...

بیشتر
تایر آفرود

تایر آفرود

تصوری عامیانه و شاید کودکانه وجود دارد که اگر قصد سفر به مسیرهای آف رود را داریم...

بیشتر
علت اصلی لاستیک سابی در خودروها

علت اصلی لاستیک سابی در خودروها

لاستیک سایی که بیشتر در خودرو های مدل پائین دیده می‌شود ...

بیشتر

در صفحات مجازی مارا دنبال کنید